IZOLACJE NATRYSKOWE

ene-nowa

Rynek izolacji przez wiele lat zdominowany był materiałami tradycyjnymi, które posiadają szereg wad. Jedynym wyznacznikiem stosowania tradycyjnych materiałów dotychczas była cena. Przy zastosowaniu tradycyjnej izolacji niemożliwym jednak jest wypełnienie wszystkich pustek.

Dach o powierzchni 170m2 izolowany tradycyjną izolacją zawiera około 2500 połączeń dających łącznie ubytek izolacji o przybliżonej powierzchni 5m2.

Kolejne utrudnienia powstają podczas izolowania powierzchni o niestandardowych kształtach jak na przykład sklepienia łukowe lub gdy wykonawca napotyka na połączenie kilku nietypowych konstrukcji. W takich przypadkach bardzo ciężko zapewnić odpowiednią instalację izolacji a niekiedy jest to wręcz niemożliwe.

Wszystkie te problemy znikają w momencie wyboru nowoczesnej natryskowej izolacji pianą poliuretanową. Co więcej ten bardzo szybki oraz efektywny sposób aplikacji prawie wogóle nie generuje odpadów i dociera w najbardziej niedostępne miejsca tworząc monolityczną warstwę izolacyjną bez żadnych przerw roboczych, niwelując powstanie wszelkich mostków termicznych.

UWAGA!
Ocieplenie między krokwiami z tradycyjnej izolacji można wykonać minimalnie po upływie roku od założenia więźby dachowej ze względu na konieczność całkowitego wyschnięcia drewna oraz 8 miesięcy od wykonania tynków wewnętrznych. W razie konieczności wcześniejszego ocieplenia dachu należy zamiast tradycyjnej izolacji użyć pianki poliuretanowej.

Co to jest pianka poliuretanowa?

Poliuretany są dziś wszędzie, w każdej dziedzinie naszego życia spotykamy się z poliuretanami. Niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele przedmiotów nas otaczających wykonanych jest z poliuretanu. Pianka PUR stosowana jest między innymi do wypełniania drzwi mieszkalnych i drzwi chłodniczych, bram, modułowych przegród wewnętrznych i wszelkich innych formowanych elementów termoizolacyjnych. Pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie także jako materiał do produkcji brodzików, wanien, zabawek, a nawet elementów dekoracyjnych, kształtek technicznych i wielu innych.
Pianka poliuretanowa stosowana jest do izolacji termicznych metodą natryskową przy użyciu specjalnych urządzeń wysokociśnieniowych. Swoje zastosowanie znajduje w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, inwentarskim i przechowalniczym. Powstaje przez zmieszanie w głowicy maszyny dwóch komponentów systemu, na skutek czego następuje reakcja spieniania. Oba komponenty dostarczone są pneumatycznie do miejsca aplikacji wężami wysokociśnieniowymi w osłonie termicznej.

piana-przenikanie

Pianki natryskowe ze względu na strukturę dzieli się na zamknięto i otwarto komórkowe.

Pianka o komórkach zamkniętych
Piana zamknięto komórkowa jest najefektywniejszym izolatorem. Ma najlepsze właściwości hydro i termo izolacyjne spośród materiałów dostępnych na rynku. Charakteryzuje się najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła ze wszystkich znanych izolatorów, który wynosi 0,022W/m2K. Przy tak niskiej wartości możliwe jest zmniejszenie grubości izolacji nawet o połowę w stosunku do materiałów tradycyjnych. Pianka zamknięto komórkowa jest szczególnie polecana do izolacji hal przemysłowych, magazynów, przechowalni produktów spożywczych, dojrzewalni, chłodni itp…

Pianka o komórkach otwartych
Piana otwarto komórkowa ma mniejszą gęstość niż piana zamknięto komórkowa. Ma ona wyższy współczynnik przenikania ciepła, ale jednocześnie jest przepuszczalna dla pary wodnej. Po jej zastosowaniu budynek oddycha. Piana taka ma bardzo dobre właściwości dźwiękoszczelne. Jest idealnym materiałem do izolacji poddaszy, sufitów i ścian w budynkach mieszkalnych.

Pianka PUR wykazuje najlepsze parametry użytkowe wśród materiałów termoizolacyjnych (λ – 0,034 do 0,037). Dzięki temu, by osiągnąć ten sam efekt ochrony cieplnej, można zastosować mniejszą “w porównaniu z innymi izolatorami“ grubość poliuretanu.

Stajemy przed wyborem. Tradycyjna izolacja czy Pianka?
tradycyjna izolacja jest najpopularniejszym materiałem do izolacji/ocieplenia poddasza i dachu domu. Jest to materiał tani ale niestety mający sporo wad. O tych wadach przekonujemy się dopiero po zakończeniu budowy.
Pianka poliuretanowa spełnia najwyższe wymagania (λ – 0,022 do 0,037) oraz daje pewność trzymania parametrów przez dziesięciolecia. Do wytworzenia odpowiedniego klimatu, trzeba zastosować efektywny materiał termoizolacyjny o niskim poziomie infiltracji oraz wysokich parametrach izolacyjnych.

  • Pianka dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji nie ulega pyleniu, osuwaniu czy obwieszaniu. Pianka nie zmienia gabarytów w czasie,  nie kurczy się, nie ulega procesowi utleniania się, więc „nie znika” tak jak niektóre materiały tradycyjne.
  • Niezależnie od skomplikowania konstrukcji, pianka przy natrysku powiększa swoja objętość wnikając we wszystkie najmniejsze szczeliny i wypełnia je dając nam pewność posiadania super szczelnej izolacji.
  • Infiltracja zjawisko często bagatelizowane przez producentów tradycyjnej izolacji mające istotny wpływ na izolacyjność termiczną materiału. Wentylowanie (infiltracja) materiałów włóknistych, która jest koniecznością prowadzi również do generowania strat ciepła – dzięki strukturze komórkowej, pianki poliuretanowej problem ten nie dotyczy.