CO TO JEST IZOLACJA PUR ?

Izolacja pianką poliuretanową ( PUR )  jest to natrysk, za pomocą specjalistycznego sprzętu, dwóch składników ( poliol i izocyjanian ), które rozpylane są pod wysokim ciśnieniem na powierzchni izolowanej, na której rozszerza się aż do 120 krotnej objętości początkowej w ciągu kilku sekund, a następnie zastyga jako ciało stałe.

JAK DŁUGO ISTNIEJE NA RYNKU? Czy to bezpieczne?

Izolacje natryskowe obecne na świecie są już od ponad 30 lat.
Dzisiejsza izolacja nie zawiera formaldehydów lub CFC, lecz przyjazne dla środowiska substancje, które nie wpływają negatywnie na warstwę ozonową. Pianki poliuretanowe będące w dystrybucji PP są w 100 % spieniane wodą, bezpieczne dla warstwy ozonowej

DLACZEGO IZOLACJA NATRYSKOWA?

Piana natryskowa doskonale wypełnia wszystkie trudno dostępne przestrzenie eliminując w ten sposób mostki termiczne. Stosując wełnę bądź styropian wypełnienie wszystkich pustek jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Materiał nie osuwa się ani nie filcuje. Izolacja poliuretanowa jest pozbawiona połączeń przez co właściwości termoizolacyjne są identyczne w każdym punkcie izolacji.

NOWE BUDYNKI CZY TERMOMODERNIZACJA?

Natrysk można wykonywać zarówno w nowym domu jak i w przypadku termomodernizacji. Izolacją natryskową można wykonać ok. 200 metrów kwadratowych gotowego pokrycia w ciągu jednego dnia roboczego.

CZY IZOLACJA NATRYSKOWA JEST BEZPIECZNA DLA ZDROWIA?

Tak, produkt jest bezpieczny dla zdrowia oraz przyjazny dla środowiska, a badania wykazały, że nie emituje toksycznych gazów lub substancji chemicznych.
Piana posiada atest PZH oraz wszelkie dopuszczenia do stosowania na rynku UE.

CZY PIANKA PUR JEST PODATNA NA GRZYBY I PLEŚNIE ?

Aby grzyby mogły powstać i rozwijać się, potrzebują wilgoci, ciepła i źródła pożywienia. Izolacja poliuretanowa nie zawiera żadnych substancji odżywczych dla grzybów i nie pozwala na ich rozwój. Minimalizuje proces skraplania się pary wodnej i nie pozwala na pojawienie się wilgoci.

CZY PIANKA POLIURETANOWA JEST PALNA?

Piana nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia ponieważ jest to materiał trudno zapalny i samogasnący. Może być stosowana zarówno w obiektach użyteczności publicznej jak i w budownictwie mieszkalnym.

CZY PIANKA PUR JEST RÓWNIEŻ HYDROIZOLACJĄ?

To zależy, pianka zamknięto komorowa jest zarówno termo jak i hydroizolacją.
Natomiast wszystkie piany otwarto komorowe chłoną wodę w mniejszym lub większym stopniu z uwagi na swoje właściwości ( ponad 90% komórek otwartych ).
Jednak jej przewagą nad tradycyjną izolacją jest możliwość szybkiego schnięcia oraz powrót do pełnych właściwości izolacyjnych.

CZY IZOLACJA PIANĄ PUR MOŻE POWODOWAĆ KOROZJĘ METALI, CZY SPRZYJA ROZWOJOWI RDZY?

Piana poliuretanowa nie posiada związków zasadowych lub kwasowych, a zatem może być bezpiecznie stosowana na konstrukcjach metalowych.

NA JAKĄ POWIERZCHNIĘ MOŻE BYĆ STOSOWANA PIANA PUR?

Piana z uwagi na rewelacyjną adhezję może być stosowana na każdej powierzchni, niezależnie od tego czy nasza przegroda dachowa składa się z pełnego deskowania, płyt OSB, dachówki, betonu, blachy czy membrany paro przepuszczalnej.

JAK DOBRAĆ GRUBOŚĆ IZOLACJI PIANKĄ PUR?

Od początku 2017 roku wszystkie nowo powstające budynki będą musiały spełniać nowe warunki techniczne. Wprowadzane zmiany to kolejny krok do upowszechnienia budowy domów o niskim zużyciu energii.
Dla budynków wymagania w zakresie izolacyjności termicznej dachów i stropodachów uważa
się za spełnione, jeżeli współczynnik przenikania ciepła U(max) ≤ 0,18 [W/m2K].
Aby w/w warunek został spełniony, należałoby zastosować warstwę 22 cm piany.

A CO Z  KUNAMI, KTÓRE PENETRUJĄ WEŁNĘ I NISZCZĄ IZOLACJĘ?

Pianka nie zawiera żadnych substancji odżywczych, dlatego nie przyciąga szkodników. Jest również na tyle szczelna, że zapobiega przedostawaniu się zwierząt do pustych przestrzeni w budynku. Jest więc dla nich całkowicie nie atrakcyjna .

CZY TAKA IZOLACJA JEST TRWAŁA?

Pianką poliuretanowa jest materiałem, który nie zmienia swoich właściwości w czasie, nie opada, nie kruszy się i tym samym zachowuje parametry izolacyjne przez cały okres użytkowania budynku.

CZY STAĆ MNIE NA TAKĄ IZOLACJĘ?

Izolacja pianką poliuretanową jest wydatkiem, który zwróci nam się bardzo szybko, gdyż w praktyce użytkowanie jej pozwala na oszczędności do 30% kosztów ogrzewania budynku w zimie oraz chłodzenia w lecie. Profesjonalnie zamontowana będzie nam służyć wiecznie a jej parametry potwierdzą, że jest to dobrze ulokowana inwestycja.

CHCĘ SAM OCIEPLIĆ SOBIE DOM, CZY MOGĘ TO ZROBIĆ PIANĄ?

Nie, izolacja natryskowa może być wykonana tylko przez certyfikowanego instalatora przy pomocy specjalistycznego sprzętu.18