Izolacje podłóg

Izolacje podłóg wykonuje się najczęściej w systemie średnim- około 40kg/m3.

Niski współczynnik przewodzenia ciepła  λ pozwala na ograniczenie grubości izolacji. Rozwiązanie to, jest zalecane w szczególności w budynkach poddawanych termomodernizacji, z niskimi sufitami- na przykład pomieszczenia przyziemia.

Brak spoin łączeniowych, minimalizuje szansę przeniknięcia wilgoci do wnętrza pomieszczenia, oraz przede wszystkim ucieczki ciepła z ogrzewania podłogowego w płytę fundamentową.

Natrysk wykonuje się bezpośrednio na suchą podłogę. Koniecznym jest dokładne oczyszczenie podłoża- zazwyczaj odgruzowanie, oraz odpylenie powierzchni. W sytuacjach, gdy podłoga jest zaolejona, koniecznym jest również jej odtłuszczenie.               

Problemy mogące pojawić się przy izolacji podłogi pianą zamknięto komorową:

W nowych budynkach, projektanci przewidują strukturę całej przegrody, określając również poszczególne jej grubości.

Posłużmy się powyższym fragmentem projektu jako przykładem. Projektant przewidział tutaj warstwę wykończeniową podłogi, na wysokości 21 cm względem podkładu betonowego. Tutaj proponowalibśmy zastąpienie przewidzianej izolacji styropianem, pianą o grubości 8 cm.  W związku z tym, zachowując pozostałe przewidziane grubości warstw, obniżylibyśmy poziom podłogi o 7cm, To bardzo dużo, gdy zwracamy uwagę na poziom stolarki drzwi balkonowych.
Brakującą grubość, moglibyśmy uzupełnić styropianem, lub zwiększyć grubość szlichty cementowej. Niestety rozwiązania te mogą się okazać ekonomicznie nieuzasadnione.

Najprostszym rozwiązaniem wydawać by się mogło zastąpienie izolacji styropianem, izolacją pianą o tej samej grubości- niestety to rozwiązanie pomiomo uzyskania świetnych parametrów cieplnych, jest rozwiązaniem na pewno nieuzasadnionym ekonomicznie.
Technologia natrysku nie pozwala na uzyskanie idealnie równej, gładkiej powierzchni. Struktura wierzchnia przyjmuje wygląd skórki pomarańczy, odwzorowując na swojej powierzchni niedoskonałości podłoża. Natrysk piany nie powoduje wyrównania powierzchni- tak jak to robi szlichta cementowa, czy też inny system wylewki.
Teoretycznie nie stanowi to żadnych przeszkód- warstwą wyrównującą jest i tak wylewka. Montażyści ogrzewania podłogowego, bardzo niechętnie patrzą na izolacje z pianki- własnie ze względu na występujące nierówności. Największym problemem jest tuaj brak umiejętności odpowietrzenia układu ogrzewania przez wykonawców. Dużo wygodniej jest wykonać odpowietrzenie równo ułożonej instalacji ogrzewania podłogowego.
 
 

Izolacje Ścian

Zamkniętokomorowa piana poliuretanowa jest idealnym materiałem wykorzystywanym do izolacji hal i magazynów, niezależnie od ich konstrukcji czy przeznaczenia.

Nanosi się ją poprzez natrysk pod wysokim ciśnieniem, a prowadząc taką aplikację, uzyskujemy za jednym razem termo i hydroizolację, dodatkowo usztywniając metalową konstrukcje budynku.

Grubość natryśniętej piany zależy od przeznaczenia, np.:

  • 3-4 cm służy jako warstwa przeciwskropleniowa,
  • 4-7 cm izolacja skropleniowo – termiczna,
  • 7-20 cm izolacja termiczna.

Piana poliuretanowa posiada atesty PZH może mieć zatem bezpośredni kontakt z żywnością, a dodatkowo jest odporna na agresywne środowisko i większość rozpuszczalników organicznych. Hydrodynamiczny natrysk pozwala na utworzenie jednolitej sztywnej warstwy idealnie przylegającej do konstrukcji, pozbawionej mostków termicznych i jednocześnie chroniącej przed skraplaniem się wody między izolacją a konstrukcją.

W przypadku hal przemysłowych liczy się także szybkość wykonania inwestycji – piana poliuretanowa jest idealnym rozwiązaniem. Przy pomocy specjalnego sprzętu można ocieplić nawet do 1000m² dziennie, co zmniejsza straty związane z przestojem produkcji.

Koszty związane i ogrzaniem dużych obiektów są duże, dlatego warto zainwestować w system izolacji który w 100% spełni swoją rolę. Początkowo koszty inwestycji mogą wydać się wysokie, ale zwrócą się w przeciągu kilku lat.