Systemy natryskowe doskonale sprawdzają się w nowych budynkach, jak również w przypadku termomodernizacji budynków krytych blachą.
2. Występowanie punktu rosy.
Osoby, które posiadają omawianą konstrukcję dachu u siebie, zapewne są w stanie zaobserwować zjawisko wykroplania się wody na wewnętrznej stronie blachy. Przyczyną tego zjawiska jest nagrzewanie się blachy (oraz powietrza wewnątrz budynku) i późniejsze ochładzanie powietrza wieczorem.
Ciepłe powietrze potrafi zmagazynować więcej wody (pod postacią pary wodnej) – jeśli zaczniemy powietrze ochładzać, nadmiar pary wodnej wytrąci się, np. w postaci mgły. W przypadku dachów, wykroplenie wystąpi na wewnętrznej stronie blachy. Gdyby blacha była od samego szczytu do rynny jednorodna, bez załamań, otworów, wgnieceń, woda ściekałaby po wewnętrznej stronie blachy jak krople po szybie. Jednak na blasze zawsze pojawiają się miejsca, w których spływające krople się kumulują.
W związku z tym zaczęto dodatkowo izolować wnętrze budynku foliami i membranami paroprzepuszczalnymi. Skapujące krople kondensatu spływają po membranie do rynny.
Izolacja pianą bezpośrednio na blachę, musi być zaaplikowana w bardzo precyzyjny sposób. Niedopuszczalnym jest pojawienie się przerostów, odbić piany na stronie przylepionej do blachy.
Prawidłowo przeprowadzony natrysk pianki poliuretanowej pozwala na uzyskanie bardzo małych komórek wypełnionych powietrzem, stykających się z blachą. Tylko w tych komórkach będzie występowała różnica temperatur ze względu na nagrzewanie się dachu pod wpływem promieniowania słonecznego. Niewielka objętość powietrza znajdującego się w jednej komórce ogranicza sumaryczną objętość nagrzanego powietrza – a co za tym dalej idzie, ewentualne wystąpienie punktu rosy na powierzchni stykowej staje się pomijalne.
3. Dokładność wykonanego poszycia- brak przecieków
Żadna piana poliuretanowa otwartokomorowa stosowana do izolacji wewnętrznej, nie powinna być poddawana ciągłemu działaniu wody. Oczywiście zawilgocona pianka, po usunięciu źródła wody, wyschnie i odzyska pełnię swoich właściwości.
Woda, która dostaje się w strukturę pianki poliuretanowej, ze względu na bardzo dobrą przewodność cieplną wody, znacznie osłabia właściwości izolacyjne. Dlatego też, nie można dopuszczać do ciągłego zawilgocenia izolacji.
Przed wykonaniem izolacji na blachę, należy sprawdzić, czy poszycie nie posiada widocznych otworów (np. po wkrętach).